fb-script
Adres: Kromerowo 29, 11-010 Barczewo

Ciekawy urlop na Mazurach | historia i zabytki Barczewa

Kościół świętej Anny - Barczewo
Mazury są piękną krainą, po której rozsiane jest mnóstw dużych miast, mniejszych miasteczek i wsi. Każde z tych miejsc ma swoją niepowtarzalną historię, związaną z położeniem geograficznym regionu. Warto zapoznać się z tymi mniej znanymi miejscami, które bardzo często prócz ciekawej historii, mają dobrze rozwinięty sektor turystyczny. Wygodny hotel i piękne otoczenie to świetny pomysł na spędzenie urlopu.

Barczewo – historia

Historia Barczewa sięga początków XIV wieku. Pierwotnie miasto było ulokowane, na terenie dzisiejszej miejscowości Barczewko, jednakże po zniszczeniu grodu przez Litwinów, lokalizacja miasta została zmieniona, a prawa miejskie ponownie jej nadane. Pod koniec XIV wieku wokół Wartbergu, bo tak wtedy nazywało się Barczewo, wybudowano mury obronne z basztami. W 1466 roku miasto przeszło pod panowanie Polskie, a jego nazwa brzmiała Wartembork. Od 1772 roku miasto pozostawało w zaborze pruskim, a w międzywojniu, w drodze referendum zostało wcielone do Niemiec. W 1945 miasto Wartenburg został wyzwolony przez wojska sowiecki, a jego nazwa zmieniona najpierw na Nowowiejsk a później na Barczewo.

Zabytki i atrakcje

W Barczewie ze względu na jego bogatą historię, można oglądać mnóstwo pięknych zabytków architektonicznych. Zwiedzanie można zacząć od samego centrum miasta, gdzie znajdziemy wiele bardzo ciekawych obiektów. Pamiętające średniowiecze stare miasto, oparte jest na planie prostokąta, z siatką regularnych ulic. W samym centrum rynku, w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się miejska studnia znajdziemy budynek ratusza. Budynek wybudowany jest w stylu neogotyckim, a jego szczyt zdobi wieżyczka z tarasem widokowym, z którego możemy oglądać panoramę okolicy. Ponadto w Barczewie można obejrzeć pozostałości zamku z 1364 roku, fragmenty murów miejskich, kościół franciszkanów z XIV wieku oraz ostatnią synagogę. Piękna okolica, zachęca również do aktywnego wypoczynku. Długie spacery, wycieczki rowerowe połączone ze zwiedzaniem, pozwolą na miłe spędzenie urlopu.