fb-script
Adres: Kromerowo 29, 11-010 Barczewo

Masaż – historia i zastosowanie | orientalne SPA na Mazurach

orientalny masaż - Mazury
Historia masażu jest niezwykle długa. Jego leczniczy wpływ na organizm znali już starożytni. Co ważne nie ma jednej szkoły masażu, każda kultura wykształciła unikalny system, wpływający zbawiennie nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale również na kondycję psychiczną. Dlatego warto udać się do orientalnego SPA, aby zażyć chwili relaksu i poprawić swoje zdrowie.

Historia masażu w zarysie

Wszystko zaczęło się prawdopodobnie w Indiach i Chinach, gdzie masaż był elementem obrzędu religijnego. Z czasem masaż przeniknął do medycyny ludowej. Wzmianka o takim jego wykorzystywaniu znajduje się m.in. w chińskiej księdze Kong – Fu z 3000 roku p.n.e. oraz Indyjskim Vedas, czyli księdze mądrości pochodzącej z 1800 r. p.n.e. Źródła podają, że masaż był znany również starożytnym Egipcjanom. Jednakże do prawdziwego rozwoju technik masażowych doszło w Grecji. Pierwsze wzmianki o wykorzystywaniu masażu pojawiają się już u Hipokratesa, który zalecał pocieranie ciała od kończyn w kierunku jego centrum, w celu pozbycia się niektórych dolegliwości. Ponadto ze względu na zamiłowanie Greków do sportu, masażu używano również przed zawodami, masując i natłuszczając ciała sportowców.

Wpływ masażu na ciało człowieka

Masaż oddziałuje niemalże na całe ciało człowieka. Oprócz oczywistego wpływu na układ kostny, mięśniowy i tkankę skórną, ma wpływ także na układ krwionośny, oddechowy, nerwowy, pokarmowy i wydalniczy. Oklepywanie, ugniatanie czy rozcieranie wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie zwiększenie przepływu krwi, wzmożony dopływ tlenu do komórek, przemianę tlenową, a w rezultacie szybsze usuwanie produktu rozpad powstającego w czasie pracy mięśni. Ponadto szybszy przepływ krwi wpływa korzystnie na pracę serca i nerek. Z kolei wpływ masażu na tkankę skórną, to nie tylko kwestia złuszczani naskórka. Masaż poprawia czynność wydalniczą gruczołów łojowych i potowych, wspomaga oddychanie skórne, a także powoduj rozszerzenie się naczyń skórnych, co poprawia jej odżywienie.